Produkty zakazane dla psa, czego nie powinien jeść?
W dzisiejszych czasach dbanie o zdrowie naszych pupili jest niezwykle istotne. Jednak, mimo dostępu do ogromnej ilości informacji na temat karmienia psa, co pies może jeść i czego nie można podawać swojemu zwierzakowi, przypadków zatruć nadal jest sporo. W tym artykule przyjrzymy się kilkunastu produktom, które mogą być szkodliwe dla naszych czworonożnych przyjaciół. Poznamy, dlaczego niektóre produkty, które ludzie tolerują w swojej diecie, mogą być śmiertelne dla psów oraz jakie konkretne objawy mogą wskazywać na zatrucie.
Czego nie powinny jeść psy?
Jednym z kluczowych zagadnień dotyczących zdrowia naszych czworonogich pupilów jest dieta. Bardzo istotne jest, aby wiedzieć, jakie produkty są szkodliwe dla psów. Spożywanie niektórych pokarmów może prowadzić do poważnych konsekwencji dla zdrowia psa. Psy chętnie podążają za naszymi przykładami żywieniowymi i często lubią jeść to, co spożywamy my. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie produkty, które psy lubią, są bezpieczne dla ich zdrowia. Niebezpieczeństwo tkwi również w dawaniu psu do jedzenia produktów, które mogą zawierać substancje trujące. Zanim zdecydujesz się na podanie czegoś do jedzenia swojemu pupilowi, upewnij się, że jest to bezpieczne dla jego organizmu. Co znajduje się na liście zakazanych produktów dla psów? Warto sprawdzić czytając dalszą część artykułu.
Co to jest zatrucie pokarmowe u psa?
Zatrucie pokarmowe u psa jest stanem, gdy zwierzę spożywa substancje toksyczne lub szkodliwe dla jego organizmu. Objawy mogą być różnorodne, począwszy od wymiotów i biegunki po poważne zaburzenia działania układu pokarmowego, nerwowego i oddechowego. Jak postępować w przypadku podejrzenia zatrucia pokarmowego u psa? Warto natychmiast skonsultować się z weterynarzem, aby odpowiednio zareagować na sytuację.
Produkty, których Twój pies powinien unikać.
Niestety, nie wszystko, co spożywamy my, ludzie, nadaje się dla naszych czworonożnych przyjaciół.
Istnieje wiele produktów spożywczych, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia Twojego psa. Często są to substancje codziennego użytku dla ludzi, ale dla czworonogów mogą być one niebezpieczne. Czosnek, przykładowo, może wywołać uszkodzenia czerwonych krwinek, podczas gdy awokado zawiera toksynę grzybową zwaną persyną, która może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Spożywanie surowego ciasta drożdżowego może prowadzić do zatrucia u pupila, a czekolada zawiera teobrominę, co może powodować arytmię serca i problemy z ośrodkowym układem nerwowym.
Spożywanie dzikich grzybów, szczypioru, cebuli, zielonych pomidorów lub innych niedojrzałych warzyw może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych u pupila, od zaburzeń układu nerwowego po problemy z przewodem pokarmowym. Dlatego ważne jest, aby mieć świadomość potencjalnych zagrożeń i unikać podawania swojemu psu tych szkodliwych produktów spożywczych.
Podobnie, rabarbar może prowadzić do niewydolności nerek, a olejek cytrusowy może wywołać niewydolność wątroby. Orzechy macadamia są toksyczne – psi żołądek może sobie z nimi nie poradzić, zjedzenie prowadzić może do wymiotów i osłabienia, podczas gdy winogrona i rodzynki mogą powodować nagłą niewydolność nerek.
Warto również unikać podawania zwierzęciu mleka, które zawiera szkodliwą dla psa laktozę i przede wszystkim kazeinę (obecna nawet w mleku bez laktozy). Ksylitol, substytut cukru, jest również bardzo toksyczny, powodując szybkie uwolnienie insuliny.
Zadbaj o bezpieczeństwo swojego pupila i staraj się dostarczać mu jedzenie i przysmaki, które jest dla niego bezpieczne i zdrowe.
Jakie są typowe objawy zatrucia u psa?
Gdy mamy do czynienia ze zjedzeniem przez psa czegoś, czego nie powinien, mogą pojawić się różne objawy zatrucia. Symptomy zatrucia u psa mogą obejmować osowiałość, bolesność brzucha, gazy, wymioty, biegunkę, zaburzenia rytmu serca czy drgawki i ślinotok. Bardzo ważne jest zatem śledzenie zachowania naszego psa oraz jego apetytu. Spożycie przez psa czegoś, co jest toksyczne dla niego, może w skrajnych przypadkach doprowadzić do jego śmierci.
Czego nie mogą jeść psy? Podsumowanie.
Czego nie dawać psu?
- Rośliny z rodziny czosnkowatych: Czosnek, por, cebula, szczypior oraz szalotka są bardzo niebezpieczne dla psów ze względu na zawarty w nich związek chemiczny, który powoduje uszkadzanie krwinek. Spożycie tych produktów może wywołać u psa wiele niepożądanych objawów w tym: niedokrwistość, wymioty, apatię, duszność, biegunkę lub brak apetytu.
- Czekolada: Zawiera teobrominę, która może prowadzić do arytmii serca i dysfunkcji ośrodkowego układu nerwowego u psów. Największe niebezpieczeństwo stwarzają dla psów czekolady gorzkie, półgorzkie i niesłodzone, podczas gdy ilości czekolady mlecznej i białej mają mniejszy potencjał toksyczny (choć także mogą być szkodliwe). Stopień toksyczności zależy od różnych czynników, takich jak ilość spożytej czekolady oraz masa ciała psa.
- Winogrona i rodzynki: Są bardzo dużym zagrożeniem dla naszych pupili. Objawów zatrucia jest kilka od wymiotów, przez biegunkę, ograniczenie apetytu i aktywności po bóle brzuszka. Te produkty, choć smaczne dla nas, mogą spowodować nagłą niewydolność nerek u psów, a nawet niewielka ich ilość może mieć skutek śmiertelny.
- Awokado: Toksyna grzybicza zwana persyną, obecna w awokado, może być niebezpieczna dla psów, wywołując objawy takie jak wymioty i biegunka.
- Drożdże: Surowe ciasto drożdżowe może fermentować w żołądku psa, powodując zatrucie lub skręt żołądka.
- Kawa: Zawiera kofeinę, która jest toksyczna dla psów.
- Orzechy makadamia: Mogą prowadzić do wymiotów, osłabienia, hipertermii i utraty funkcji ciała.
- Karma dla kotów: Może prowadzić do zapalenia trzustki i innych powikłań zdrowotnych u psów.
- Rabarbar: Mimo że rabarbar jest popularny wśród ludzi jako składnik różnych potraw, jego spożycie przez psy może być niebezpieczne. Rabarbar zawiera substancję zwana kwasem szczawiowym, który może powodować niewydolność nerek u psów. Kwas szczawiowy może tworzyć kryształy w układzie moczowym psa, co prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych. Objawy zatrucia rabarbarem u psa mogą obejmować nadmierne ślinienie się, wymioty, biegunkę, drżenie, oddawanie krwawego moczu oraz zmiany w apetycie i zachowaniu.
- Szpinak: Podobnie jak rabarbar zawiera kwas szczawiowy, więc lepiej unikać go w diecie psa.
- Mleko i produkty mleczne: Choć mleko nie jest technicznie szkodliwe dla psów, warto umieścić je na ich liście „nie podawać”. Psy nie tolerują laktozy i nie trawią kazeiny, co prowadzi do dyskomfortu i potencjalnych problemów zdrowotnych.
- Ksylitol: Jest toksyczny dla psów, prowadząc do szybkiego uwolnienia insuliny i śpiączki.
- Jabłka: Chociaż miąższ jabłek nie jest trujący, nasiona mogą być niebezpieczne ze względu na obecność związku o nazwie amigdalina.
- Pestki brzoskwiń, śliwek, moreli: Nasiona wielu owoców nie nadają się dla ludzi a tym bardziej psów ze względu na wspomnianą wyżej amigdalinę.
- Wiśnie i czereśnie: Podobnie jak brzoskwinie i jabłka, wiśnie oraz czereśnie, a właściwie ich pestki zawierają amigdalinę, która uwalnia cyjanek, co stanowi zagrożenie dla psów. W przypadku tych owoców ryzyko może być nawet większe niż w przypadku brzoskwiń, ponieważ pestki są znacznie mniejsze, co zwiększa szansę na ich spożycie przez psy. Oprócz toksycznych pestek, miąższ wiśni może również wywołać dyskomfort w żołądku psa.
- Alkohol: Pod żadnym pozorem nie podawaj psu alkoholu. Alkohol może prowadzić do znacznego obniżenia ciśnienia krwi, temperatury ciała i poziomu cukru we krwi, co może wywołać napady padaczkowe, a w najgorszych przypadkach nawet niewydolność oddechową.
- Niedojrzałe pomidory: Zielone pomidory lub te, które nie osiągnęły jeszcze pełnej dojrzałości, mogą być groźne dla psów. Powodem tego jest obecność substancji zwanej solaniną, którą znajduje się głównie w łodygach i liściach. Dlatego jeśli uprawiasz pomidory upewnij się, że Twój pies nie ma dostępu do sadzonek.
- Musztarda: Mała dawka przypadkiem zjedzona nie powinna zaszkodzić. W większych ilościach może być toksyczna i jest często używana do wywoływania wymiotów.
- Gałka muszkatołowa: Zawiera organiczny związek chemiczny znany mirystycyną, który w przypadku spożycia w dużych ilościach może negatywnie wpływać na organizm psa powodując zaburzenia rytmu serca, halucynacje oraz napady padaczkowe.
- Tłuszcz z mięsa: Tłuste jedzenie i surowe tłuszcze mogą powodować biegunkę i wymioty, a nawet zapalenie trzustki.
- Kości drobiowe: kości drobiowe są niebezpieczne dla psów, więc należy unikać podawania ich psu. Kości z kurczaka, szczególnie te ugotowane, mają delikatną strukturę i łatwo się kruszą. Ostre skrawki mogą spowodować obrażenia błon śluzowych w przełyku, żołądku lub jelitach, a małe kawałki, które są połykane w całości, stanowią zagrożenie zadławienia.
Pies nie jest w stanie samodzielnie stwierdzić czego mu potrzeba, co jest dla niego korzystne, a co szkodliwe. Chętnie podążają za naszymi przykładami i często ciekawie przyglądają się temu, co jemy. Jednak nie zdają sobie sprawy, że niektóre posiłki, które spożywamy, mogą zawierać produkty zawierające groźne dla nich substancje. Chociaż pies to najlepszy przyjaciel, nie możemy pozwolić im jeść wszystkiego, co my. Jest to nasza odpowiedzialność jako opiekunowie, aby dbać o ich zdrowie i bezpieczeństwo, dlatego ważne jest, aby unikać podawania im wymienionych przez nas produktów.
Oczywiście, każdy pies może reagować inaczej na te produkty, dlatego wszelkie niepożądane objawy warto skonsultować u lekarza weterynarii i dietetyka w przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących żywienia zwierzęcia.
Mimo obecności wielu artykułów w sieci na temat tego, czego psy nie mogą jeść, liczba przypadków zatruć nadal pozostaje wysoka. Dlatego jeśli ten artykuł dostarczył Ci nowej wiedzy lub skłonił do refleksji, podziel się nim ze swoimi znajomymi, rodziną lub opiekunami psiaków. Wspólnie możemy działać, aby uchronić naszych ukochanych pupili przed bolącymi brzuszkami i groźniejszymi powikłaniami. Pamiętaj, że zawsze warto skonsultować się z lekarzem weterynarii, jeśli masz wątpliwości dotyczące diety swojego psa, ponieważ każdy pies jest inny, a ich zdrowie jest kluczowe dla ich szczęścia i długiego życia.